Prolog – transkript otvaranja emisije Specijal Fokus TV B92, 20.04.2020. ( Youtube – 109.757 prikaza)
*Voditelj emisije Specijal Fokus B92 Oliver Jakšić:
“Poštovani gledaoci gledate Specijal Fokus danas imam zadovoljstvo da razgovaram sa zamenikom Instituta za javno zdravlje, epidemiologom, profesorkom, doktorkom Darijom Kisić Tepavčević, doktorka pre svega Hristos vaskrs (…) Pre no što počnemo razgovor na bilo koju, odnosno bilo čemu drugom, hoću da vas pitam kako je pala odluka da jedna dama ode u Niš uz ministra Nedimovića kada je najteže. Dakle, mnogi se pitaju zar to nije moglo da bude neko iz struke, ali muškog pola?, naravno uz sve poštovanje damama vezano za rodnu ravnopravnost i tako dalje, ali ovo je nešto najbliže ratnom stanju pa vas pitam na liniju fronta je otišla jedna žena”.
*Gošća emisije Specijal Fokus B92 prof. dr Darijom Kisić Tepavčević:
“Ja čak ni ne razumem ovo pitanje. Kakve ima veze kog pola, bitno je kojoj struci pripada i koliko može da pomogne u datom momentu. Zaista ne razumem”.
*Voditelj emisije Specijal Fokus B92 Oliver Jakšić:
“Niste se ni jednog trenutka dvoumili kad su vam rekli da treba da idete?
*Gošća emisije Specijal Fokus B92 prof. dr Darijom Kisić Tepavčević:
“Ni ovo pitanje ne razumem”.
*Voditelj emisije Specijal Fokus B92 Oliver Jakšić:
“Dobro pitam, pitam”.
Voditelj Specijal Fokusa Oliver Jakšić je, pretpostavljamo, želeo da relaksira početak emisije i izvede jednu od onih “jezičkih bravura”, koje se inače u teoriji komuniciranja nazivaju “ice breaking”, ali nije mu baš uspelo da bude duhovit, kako se u teoriji preporučuje u takvim prilikama, već naprotiv, najblaže rečeno, bilo je sve vrlo, vrlo, nespretno.
U stvari, ako baš želimo da kvalifikujemo ovaj tip diskursa, rekli bismo da je reč o neprikrivenoj mizoginiji.
Naime, već sam početak nije obećavao ništa dobro. Najavljujući gošću u istoj rečenici malo je profesionalno definiše kao muškarca (“zamenikom Instituta za javno zdravlje, epidemiologom”), a malo kao ženu (“profesorkom, doktorkom”). Pravilo za javnu kumunikaciju je jasno ili sve u ženskom rodu, za šta se zalažu zagovornici rodno osetljive lingvistike, znači “zamenica Instituta za javno zdravlje, epidemiološkinja, profesorka, doktorka”, ili sve u muškom rodu, na čemu i dalje insistiraju pripadnici tradicionalističke lingvistike koja preporučuje da se muški rod upotrebljava za oba biološka roda, dakle “zamenik Instituta za javno zdravlje, epidemiolog, profesor, doktor”. Ne može „malo ovako, malo onako“, navode istraživači iz oblasti primenjene lingvistike, a oni su najpozvaniji da tumače normu koja se zasniva na jezičkoj upotrebi. U praksi upravo osobe koje su za dominantnu mušku paradigmu, a znaju da to i nije baš danas preporučljivo, ponašaju se po principu “vrline javne, poroci tajni”. To znači kada je neka profesionalija toliko ušla u svakodnevni govor da naprosto više niko od nje ne odustaje, to upotrebljavaju, ali sve što iole može da bude kontroverzno, naravno prebacuju u muški kod. Tako je i nesvesno postupio i Oliver Jakšić. To je to što se lingvistike tiče.
Mnogo ozbiljniji su onaj leksički i onaj diskursni deo.
Kada je leksika u pitanju reč “dama” u srpskom jeziku, osim u frazi “poštovane dame i gospodo”, što je pandan onoj frazi “drugovi i drugarice” (obe fraze ima svoju istoriju o kojoj ovde sada nećemo nadalje) u svakodnevnoj upotrebi, u suštini, ima negativan predznak o kojem se, na žalost, ne razmišlja dok je osobe upotrebljavaju kako bi ublažile neku nespretnu komunikativnu strategiju u čijem fokusu su bile žene. Setite se samo kako nazivamo “lepotice noći” i biće vam jasno koliko je reč “dama” u srpskom jeziku kontroverznog značenja.
Sa jezičkim strategijama stvar je još ozbiljnija. Dakle u uvodu u emisiju Specijal Fokus B92 koji je kao trebalo da bude relaksirajuće otvaranje emisije o ozbiljnoj temi, pa da nama kao gledaocima, valjda to što sledi lakše “padne”.
Tu je na delu bila ne samo otvorena mizoginija (“kako je pala odluka da jedna dama ode u Niš uz ministra Nedimovića kada je najteže. Dakle, Mnogi se pitaju zar to nije moglo da bude neko iz struke, ali muškog pola, naravno uz sve poštovanje damama vezano za rodnu ravnopravnost”), već i insistiranje na tome (“Niste se ni jednog trenutka dvoumili kad su vam rekli da treba da idete?”), nakon što je gošća prof. dr Darija Kisić Tepavčević odgovorila ono, što se smatra u ovakvim prilikama, jedino primereno (“Ja čak ni ne razumem ovo pitanje”). I na kraju i nakon ponovne samozapitanosti, rečene u sebi, o čemu ovaj čovek uopšte govori, doktorke Kisić, a izgovoreno opet ono uljudno upozorenje voditelju (“Ni ovo pitanje ne razumem”), voditelj suštinski nepristojno dodaje “Dobro pitam, pitam” kao da vodi istraživački intervju sa osobom koja je uhvaćena u nekoj neprimerenoj radnji pa je treba dovesti u škripac.
Dakle ne samo što sva istraživanja Novosadske novinarske škole, koja se sprovode u kontinuitetu od 1996. godine, ukazuju da su žene iz bilo koje profesije i u bilo kojoj ulozi u medijima potpuno podzastupljene, (u vreme predizborne kampanje one su subjekti informacija u samo oko 14 odsto slučajeva, a u ostalim korpusima najčešće između 18 i 22 odsto, sa izuzetkom retkih emisija iz kulture gde se katkad može naći i u čak 45 odsto slučajeva), one su veoma često na sasvim neodgovarajući način predstavljene, citirane i u intervjuima “propitivane”.
Emisija Specijal Fokus od 20.04.2020. je jedan od primera koji je prevazišao uobičajeni mizogini diskurs, inače toliko prisutan u našim medijima. Natravno da novinari i voditelji to ne prepoznaju kao mizoginiju. Evo šta je izjavio za tabloid Alo Oliver Jakšić nakon burne reakcije na društvenim mrežama, koja nas je inače prijatno iznenadila.
“Nisam želeo da je uvredim, niti sam je uvredio. Ona je bila zatečena pitanjem, ali nije uvređena. Snimili smo emisiju ranije, danas neće ići uživo, tako da sam se ja u tom uvodnom delu osvrnuo na tu priču. Nisam želeo da je uvredim, to nije bila ideja. Nisam želeo da narod pomisli da imam nekakvih negativnih stavova prema ženama. Naprotiv, ideja je bila da se istakne značaj, pre svega pripadnica ženskog pola koje su u prvim borbenim redovima. To je bila ideja. Sve drugo je pogrešno protumačeno”, izjavio je Jakšić i dodao: “Večeras ću se izviniti u uvodom delu. Ukoliko sam bilo koga uvredio na bilo koji način – izviniću se u emisiji. Iz toga sam izuzeo Dariju Kisić, jer ona nije bila uvređena”, zaključio je Jakšić za tabloid Alo.
Uobičajena diskursna strategija muškaraca u tradicionalističkim društvima je da govore u svoje i u ime žena, da oni tumače šta su stavovi žena (i profesionalno i privatno) i da to smatraju potpuno normalnim načinom ponašanja. U tome ne vide nikakav problem. Međutim, kada odgovorna javnost reaguje, smatraju da se sve sređuje time što će se “Večeras ću se izviniti u uvodom delu. Ukoliko sam bilo koga uvredio na bilo koji način – izviniću se u emisiji”. Istovremeno to ne znači da su oni bili u krivu “Iz toga sam izuzeo Dariju Kisić, jer ona nije bila uvređena”.
prof. dr Dubravka Valić Nedeljković