Kritičko i istinito izveštavanje o ekstremizmu i radikalizaciji u društvu ključno je za edukaciju građana, prevenciju nasilja u društvu i profesionalizaciju medijske prakse, zaključak je onlajn konferencije „Izveštavanje o ekstremizmu i radikalizaciji”, koju je sinoć organizovala Novosadska novinarska škola.
„Svela bih to na puki profesionalizam i da radite ono što je vaš posao, a to je izveštavanje zasnovano na činjenicama i stavljanje stvari u odgovarajući kontekst jer je vaš posao da objasnite stvari gledaocima kako se kod njih ne bi stvorila zabuna”, navela je Nataša Kovačev, novinarka N1 televizije i dodala da time mediji doprinose formiranju javnog mnjenje koje će biti tolerantnije.
Novinari ponekad, ispunjavajući svoj osnovni zadatak, a to je istinito izveštavanje, služe akterima koji šire ekstremističke ideje, a čiji je i cilj da to što rade bude viđeno. To pokazuje primer kada je vođa Pokreta Levijatan Pavle Bihali protest ispred pekare Roma, čiji je vlasnik albanskog porekla, nazvao „performansom”, objašnjava istraživač Novosadske novinarske škole Predrag Mijatović.
„Rešenje bi bilo kritičko izveštavanje. Prikažete ono što se desilo, ali pokažete čitav kontekst toga, pružite publici sve neophodne činjenice koje su važne da bi se razumeo taj događaj ili pojava i pustite njih da donesu svoje zaključke”.
Upravo zbog toga, neophodno je pre svega edukovati novinare da izveštavaju o ovako osetljivim temama kakve su ekstremizam, radikalizacija i terorizam, ističe profesor Filozofskog fakulteta Vladimir Barović. On dodaje da je u Srbiji problem što nema dovoljno edukovatnih i obučenih novinara koji bi mogli profesionalno izveštavati o ovoj, ali i o drugim kriznim situcijama.