Novosadska novinarska škola pripremila je u saradnji sa stručnjakom za medijsko pravo Milošem Stojkovićem pravni Priručnik za novinare i novinarke o slobodi izražavanja u medijima.
Novinarima i studentima novinarstva ovaj priručnik biće dobar oslonac u rešavanju nedoumica sa kojima se često sreću u svojoj praksi, naročito tamo gde im Kodeks samo načelno može rešiti dileme, zapitanosti, pa i strahove da li su postupili u skladu sa etikom profesije, ali i zakonskim odredbama i pitanjima kako je moglo bolje u datim okolnostima, odnosno koja su sve rešenja moguća, a niko ih na to nije na vreme uputio.
Neka pitanja obrađena u ovom Priručniku su naravno već deo sadržaja i drugih praktikuma, neka se ovde prvi put razmatraju. Ono što je u ovom Priručniku drugačiji pristup je to što je ovoga puta advokat, sa stanovišta pravne norme, u „dijalogu” sa novinarskim dilemama poput one dokle seže sloboda izražavanja (čime je ograničena), šta se može smatrati javnom uvredom, a šta povredom časti i ugleda, odnosno nanošenjem duševnog bola, kao i na koje načine, svesni toga bili ili ne, novinari i novinarke mogu svojim pisanjem u kolumnama, blogovima, satirom i drugim sličnim formama, koje su subjektivnije i u kojima se izražava stav novinara, da ugroze pravo drugoga. Ovde se nalaze uputstva na koji način novinari i novinarke mogu da se zaštite od „neznanja” prava uz praktične primere iz prakse.
Ovaj Priručnik je još jedan doprinos medijskom opismenjavanju novinara i novinarki. Osim profesionalnih znanja i veština novinarima i novinarkama su nužne i druge informacije i saznanja koja nekad direktno, a češće indirektno, mogu doprineti da se bolje i sigurnije „kreću” u okviru profesije, izbegnu greške, ali i unapred budu svesni šta je posledica određenih činjenja kako ne bi kao jedino opravdanje kasnije samo izjavili „pa nisam znala/znao”, jer u pravu je važan institut da „neznanje ne opravdava”.
Stoga je ovaj Priručnik korisna alatka za svakoga ko novinarskoj profesiji pristupa odgovorno i razume da je medijska pismenost, kao širi pojam, deo i korpusa novinarske pismenosti, a tu svakako spada i pravna pismenost. Poznavanje medijskog zakonodvastva nije dovoljno, važan je i širi pravni korpus, kako bi novinari i novinarke bili upućeni u sve pravne norme koje se dodiruju sa usko medijskim paketom zakona koji definišu isključivo status profesije i funkcionisanje medijske sfere kao takve.
Priručnik za novinare i novinarke o slobodi izražavanja u medijima moguće je pronaći ovde.