-Dobar dan, želela bih da vam prodam ovu jaknu, ako mogu? - Oprostite, mi ne otkupljujemo odeću od građana - Baš ništa? - Možda bismo razmislili da nam donesete pun kamion odevnih predmeta, ali ovako na malo – ne.
To je odgovor koji smo dobili od prodavačice u jednoj prodavnici second hand odeće nakon što smo joj ponudili staru zimsku jaknu na otkup. I ovo se nije desilo samo jedanput. Obilazivši second hand prodanvice, postaje nam sve jasnije da pitanje ne treba biti možemo li vam prodati naše stare komade odeće, već zbog čega ove prodavnice ne žele da otkupe robu od građana. Od pet prodajnih objekata, koliko smo ih obišli, sao u jednom su bili voljni da otkupe jaknu. U ostalim prodavnicama, odgovor je isti – odeća se kupuje na veliko, a ne pojedinačno od građanstva.
Pitanje koje proizilazi iz ove situaicje je, odakle dolazi odela koja se nudi u prodavnicama polovne robe, ako ne od građana? Cene su niske, ponuda ogromna, a ponekad se pronalazi i brendirana roba u odličnom stanju. Većina artikala ima mali papirić na kom je napisana država uvoza. U prodavnicama saznajemo, najviše se uvozi iz Nemačke, Češke i Slovačke. Čini se, prodavnicama je tako najisplativije, barem tako, u neformalnom razgovoru, kažu prodavačice.
„Kupovina od građana bi zahtevala previše posla. Daleko je komplikovanije jer bismo svaki komad odeće trebali detaljno pregeledati. Takođe, morali bismo da sačinimo kupoprodajni ugovor za svaki komad odeće“ objašnjava nam trgovkinja dodajući da kupovina robe na veliko u mnogome olakšava njihovo postojanje.
Ipak, u Beogradu smo uspeli da nađemo jednu second hand prodavnicu u kojoj bismo mogli da prodamosvoju odeću. Roba mora da bude sezonska i veoma dobro očuvana. Cena – 200 dinara po kilogramu odeće. Ipak i pored toga, ova prodavnica takođe prodaje robu iz inostranstva. Kažu, to je najisplativije.
U Srbiji, ovakvi tipovi prodavnica nisu regulisani nikakvim posebnim zakonima o poslovanju, već se vode kao specijalizovane prodavnice za prodaju upotrebljene robe . Iz Asocijacije za zaštitu potrošača Srbije smatraju da su zakoni po ovom pitanu nedefinisani, pa i da ove prodavnice mogu poslovati po svom nahođenju. Takođe, Asocijacija ne vidi elemente obmanjivanja kupaca u načinu poslovanja gde građani ne mogu doneti i prodati svoju odeću.
U Asocijaciji malih i srednjih preduzeća i privrednika Srbije smatraju da prodavnice odeću ne otkupljuju od građana jer kupovinom u EU prepuštaju poslove pronalaženja, skupljanja i čišćenja odeće na štetu sopstvenog novčanika. Takođe, oni navode da prodaja ovakve robe ne podlaže nikakvom dodatnom porezu niti dažbini. Takođe, za uvoz polovne odeće u Srbiju sa ciljem dalje prodaje nije potrebna nikakva posebna dozvola što je regulisano posebnim aktom Uprave za zaštitu životne sredine još 2004. godine.
Uprkos svemu, prodavnice polovne odeće poslednjih godina dobijaju na popularnosti. Tanak novčanik ipak prisiljava na ovakvu kupvinu s obzirom na to da se u ovim prodavnicmaa roba može pronaći po znatno nižim cenama. Sa druge strane, neki vole da biraju među najraznovrsnijom ponudom boja, krojeva i mordla s obzirom na to da se u second hand prodavicama zaista može pronaći svašta.
Studnentkinja Ivana Kopčić kaže da u prodavnce polovne odeće odlazi jer je roba koja se tamo nudi daleko kvalitetnija od one u prodavnicama poznatih brendova. „Ne znam, u poslednje vreme samo znantno zadovoljnija odećom koju kupim polovnu nego onom iz velikih šoping centara.“ kaže Ivana koja ne dodaje i da je polovna odeća ne osporno originialnija od one nove.
Dakle, ukoliko imate polovnu odeću koju vie ne želite da nosite, retke su vam opcije da na njoj možete da zaradite. Najbolja odluka je da tu odeću odnesetue u prostorije Crvenog krsta ili u neko od prihvatilišta za beskućnike ili za migrante. Na taj način, učinićete dobro delo iako za njega nećete dobiti nikakvu finansijsku dobit.
Iskustva iz regiona:
Situacija sa prodajom robe preprodavcima u Sloveniji je malo drugačija. Trgovine upotrebljivanom odećom će rado otkupiti robu od građana ukoliko se ona nalazi u odličnom stanji i izgleda kao nova. Štaviše, u nekim slučajevima neophodno je prethodno online putem zakazati termin u kom bi zaposleni pregledali donesenu odeću. U suprotnom slučaju, ona neće biti prihvaćena. Situacija u Hrvatskoj, pak, slična je kao i u Srbiji. Roba se ne otkupljuje, već isključivo uvozi. Kako saznajemo, u Hrvatskoj se može pronaći i odeća koju prodavnice otkupljuju od Crvenog krsta i Vojske spasa, i na taj način finansijski potpomažu rad tih organizacija.
MediaLAB je pilot projekat razvijen od strane Novosadske novinarske škole uz saradnju i podršku “Media Incubator for the Western Balkan” programa Free Press Unlimited-a koji finasira Ministarstvo spoljnih poslova Holandije.