Povodom jučerašnjeg hapšenja, a zatim puštanja na slobodu novinarke portala Nova.rs Ane Lalić koja je pisala o nezaštićenosti medicinskog osoblja na Kliničkom centru Vojvodine, Novosadska novinarska škola poziva sve nadležne organe da se protiv lažnih vesti bore iznošenjem istinitih, pravovremenih i potpunih informacija pred građane Srbije, a ne selektivnim kažnjavanjem novinara koji se bave temama od javnog značaja.
Lalić je privedena sinoć nakon objavljivanja teksta o stanju na Kliničkom centru Vojvodine u kom ukazuje na neadekvatnu i nedovoljnu zaštićenost medicinskog osoblja koje je u svakodnevnom kontaktu sa obolelima od virusa korona. Pre objavljivanja teksta, na snagu je stupio Zaključak Vlade Srbije o informisanju u vreme pandemije Kovid-19, prema kom se kao tačne i proverene informacije o pandemiji i lečenju bolesti smatraju samo one koje je objavio Krizni štab za suzbijanje te bolesti.
Novinarka se u tekstu pozivala na anonimne izvore iz KC Vojvodine, na šta ima pravo prema članu 52 Zakona o javnom informisanju i medijima. Iako je ona puštena na slobodu, telefoni i laptop novinarke još uvek se nalaze u policiji, što može dovesti do otkrivanja izvora, te Novosadska novinarska škola smatra da je zbog zaštite izvora, neophodno da dalji tok postupka bude transparentan.
Predsednica Vlade Ana Brnabić najavila je jutros povlačenje nedavno usvojenog Zaključka što je predsednik Nezavinsnog udruženja novinara Srbije Željko Bodrožić ocenio kao pobedu medijskih udruženja. On je istakao da se nada da je slučaj privođena novinarke izuzetak i da se više neće ponavljati.
“Taj potez da se tako brutalno privodi novinar, da mu se vrši pretres stana zbog teksta koji je objavljen je potpuno neprimeren demokratskim društvima, što mi još uvek, očigledno nismo. Od tog Zaključka koji je usvojen i zvanično je, na papiru, proglašena cenzura”, rekao je Bodrožić danas u specijalnoj emisiji Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV).
Advokat NDNV-a Veljko Milić saglasan je da je Zaključak rigorozan, a da su mere koje su preduzete nakon objavljivanja teksta na portalu Nova.rs bile nepotrebne.
“Ukoliko je postojala bilo kakva potreba da se razgovara sa Anom Lalić to nije moralo da se radi u sred policijskog časa i u sred noći. Policija je mogla uputiti i regularan poziv da se Lalić javi policiji i tužilaštvu”, naveo je Milić u emisiji NDNV-a i dodao da pravni sistem Srbije ostavlja mehanizme za borbu protiv lažnih vesti primenom krivičnog zakonodavstva (krivično delo izazivanje panike i nereda), ali da se ta borba ne sme zloupotrebljavati kako bi se suzbila sloboda izražavanja.
Novosadska novinarska škola se zalaže za borbu protiv dezinformacija, a iz tog razloga je osnovan i portal Fejk njuz tragač (FakeNews Tragač) koji svakodnevno dekonstruiše lažne vesti u vezi sa pandemijom virusa. U ovim danima kada dezinformacije prete da izazovu paniku, ali i naštete zdravlju stanovništva, NNŠ poziva nadležne organe da se protiv takvih vesti bore istinom, pravovremenim i potpunim informacijama koje su građanima i građankama u trenucima krize kakva je pandemija od ključne važnosti. Uloga novinara je da, posebno u vanrednim situacijama, izveštavaju o temama od javnog značaja, profesionalno i odgovorno poštujući načela Kodeksa novinara Srbije.
Saradnja nadležnih organa i medija u kriznim situacijama je izuzetno važna, stoga NNŠ poziva na poštovanje Zakona o javnom informisanju i medijima koji u članu 4 nalaže da je javno informisanje slobodno i da ne podleže cenzuri. Prema istom zakonu, slobodan protok informacija putem medija i uređivačka autonomija medija ne smeju se ugrožavati, a to naročito nije dopušteno vršenjem pritiska, pretnjom, odnosno ucenom urednika, novinara ili izvora informacija.
Fotografija preuzeta sa portala „Autonomija“.