Poslednja naučno-stručna tribina na temu „Mediji i izbori“ u okviru realizacije projekta „Dijalog o izborima 2020. godine” u organizaciji Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu (FPN) i Fondacije za otvoreno društvo, Srbija, održana je u formi kombinovane tribine – na Fakultetu političkih nauka, ali i preko platforme Zoom.
Tribinu su svečano otvorili dekan Fakulteta političkih nauka prof. dr Dragan R. Simić i izvršni direktor Fondacije za otvoreno društvo, Srbija Milan Antonijević.
Dekan prof. dr Dragan R. Simić rekao je da je Fakultet političkih nauka institucija koja obrazuje buduće novinare i politikologe i istakao da je FPN u javnosti prepoznat kao škola demokratije. Profesor Simić kazao je da će svi radovi panelista biti objavljeni u zborniku radova koji je trenutno u pripremi i da će predstavljati krunu dugogodišnjih napora Fakulteta političkih nauka. „Svako ima pravo da razmišlja, zaključuje i bavi se ovim pitanjima. Koliko god možemo, branićemo pravo drugih da se ne slažu sa nama“, naglasio je dekan Simić. Profesor Simić pojasnio je da svaka vlast, ali i opozicija treba da bude podložna demokratskom preispitivanju, uz jednaku zastupljenost u medijima.
„Fondacija za otvoreno društvo pokušava da u društvo, koje je bilo duboko podeljeno, unese nove ideje. Od samog početka, proces je otvoren za svaku vrstu kritike i na taj način se trudimo da ga konstantno unapređujemo“, saopštio je direktor Fondacije za otvoreno društvo Milan Antonijević. Antonijević smatra da je na ovaj način pokazano kako civilno društvo može da sarađuje sa akademskom zajednicom i kakvi se rezultati mogu postići zajedničkim radom. „Imali smo šest tematskih stolova na kojima smo otvorili razna pitanja koja se tiču izbornih procesa i sve to u saradnji sa stručnjacima koji su najpozvaniji da govore o temi izbora. Zbog toga je poslednji sto posvećen dijalogu o medijima i njihovom doprinosu u održanju demokratskih i fer izbora“, naveo je Antonijević.
Profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu dr Rade Veljanovski predstavio je svoj stručni rad na temu „Suprotnosti između regulative i prakse u medijskom obezbeđivanju ravnopravnosti učesnika u izborima – slučaj Srbija“. On je izjavio da se u poslednje vreme ističe pitanje na koji način se koriste prava i mogućnosti nosilaca javnih funkcija, koji se u vreme izborne kampanje nalaze na tim funkcijama. „Društva koja žele da se usaglase sa iskustvima, principima i standardima Evrope trebalo bi da prihvate preporuku Saveta Evrope koja nalaže da kandidati na predstojećim izborima ne zloupotrebljavaju svoj položaj“, predočio je profesor Veljanovski.
Prof. dr Dubravka Valić Nedeljković sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu iznela je analizu svog stručnog rada pod nazivom „Predizborna kampanja bez novinarskog izveštavanja: društvene mreže kao uspešan komunikativni kanal“. Profesorka Valić Nedeljković smatra da su društvene mreže sve pristutniji i direktniji komunikativni kanal između učesnika u izbornom ciklusu i potencijalnih birača. „Nakon trideset godina višepartijskog sistema u Srbiji mediji nisu našli pravi format, model i odgovarajuće diskursne strategije za praćenje predizbornih kampanja koje bi bile u korist birača, a ne u korist političkih aktera“, istakla je profesorka Valić Nedeljković.
Profesorka Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu dr Jelena Vučković govorila je o svom stručnom radu na temu „Odnos medija i političkih stranaka u izbornom procesu (osnovni principi medijskog pristupa)“. Profesorka Vučković navela je da mediji igraju veliku ulogu u izbornim procesima i da oblikuju sve segmente društva. „Političke stranke kada se predstavljaju u medijskom prostoru treba to da urade na jedan objektivan, ravnopravan i potpun način. Strankama nije samo važna vremenska zastupljenost u medijima, nego je bitan i kvalitet njihovog obraćanja javnosti“, iznela je profesorka Vučković.
Doc. dr Jelena Surčulija Milojević sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu pričala je o svom radu na temu „(Ne)usklađenost izbornog i medijskog zakonodavstva sa međunarodnim standardima u vezi ponašanja medija u (pred)izbornoj kampanji”. Ona je objasnila da je pred Republikom Srbijom još uvek dug put, kako u inkorporiranju međunarodnih standarda u svoje medijsko i izborno zakonodavstvo, tako i u primeni postojećih propisa. „Neophodno je ojačati regulatorno telo i ohrabriti ga da primenjuje postojeći zakon, ali i da se ne ustručava da donosi podzakonske akte, kao i da ih primenjuje“, iznela je profesorka Surčulija Milojević.
Doc. dr Dinko Gruhonjić sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu predstavio je svoj rad na temu „Mediji i centralizam: pokrajinski i lokalni izbori u Srbiji ponovo u drugom planu“. Prema rečima docenta Gruhonjića, lokalni interesi su potisnuti u drugi plan favorizovanjem velikih stranaka, zbog čega napominje da je medijska scena u Srbiji centralizovana. „Beograd jeste glavni grad Srbije i centar svih institucija, ali tolika dominacija beogradskih tema jasno govori koliko je centralizacija uhvatila duboke korene i u medijskom sektoru“, naglasio je Guhonjić.
Nakon predstavljanja analize svojih stručnih radova, usledila je diskusija sa učesnicima tribine na kojoj su panelista izneli zaključke.
Prof. dr Dubravka Valić Nedeljković naglasila je da, iako je primetno poštovanje diskriminatornih kvota u parlamentu, posebno u novom sazivu, žene i dalje nisu dovoljno prisutne u medijima, a i kada se pojavljuju više govore u korist drugih odnosno u korist kandidata, nego o sopstvenim idejama.
„Potrebno je da imamo transparentno i kontrolisano finansiranje političkog oglašavanja, da znamo koliko košta svaki kvadratni centimetar štampe, kao i svaki sekund elektronskog pojavljivanja“, izneo je profesor dr Rade Veljanovski, koji smatra da ukoliko bi se ukinulo plaćeno oglašavanje tokom izbornih kampanja, mediji bi ostavljali manji prostor za predstavljanje stranaka.
Prof. dr Jelena Vučković rekla je da smo mi dužni da pravila međunarodnih organizacija uskladimo sa našom tradicijom i kulturom, kao i da nađemo pravu meru njihovog inkorporiranja u naše zakonodavstvo.
Doc. dr Jelena Surčulija Milojević istakla je da su naši medijski zakoni dobri, ali da je sveprisutan problem primene istih. Profesorka je kao jedan od problema na lokalu navela i učestalu promenu u uredničkim timovima na lokalnom nivou, koja je trebalo da bude rešena privatizacijom, međutim, nije urađena do kraja.
Doc. dr Dinko Gruhonjić smatra da i kada bi se dogodila izmena u izbornom zakonodavstvu, odnosno kada bi se odvojilo održavanje parlamentarnih od lokalnih i pokrajnskih izbora, ne bi došlo do promene medijske slike Srbije na lokalu.
Moderator tribine bio je prof. dr Veselin Kljajić sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu.
izvor: fpn.bg.ac.rs