search icon Arhiva

Projekcija nagrađenog filma „Svedoci“

Film „Svedoci“ za koji su autori Ivana Lalić Majdak i Miloš Teodorović dobili Nagradu Evropske unije za istraživačko novinarstvo za najbolji istraživački rad objavljen u 2014. godini u Srbiji biće javno emitovan u Novom Sadu.

Projekcija će se održati 29. oktobra 2015. (četvrtak) u 18 časova u Kino sali Muzeja savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad. Ulaz je slobodan.

Nakon projekcije autori filma odgovaraće na pitanja publike.

Nagrađeni film „Svedoci“ bavi se položajem zaštićenih svedoka u sudskim procesima pokrenutim povodom zločina na Kosovu. Spremnost ljudi iz policije, vojske i paravojnih formacija da javno govore o zločinima u kojima su učestvovali ili su bili svedoci nikada nije ohrabrivana, već su ti ljudi izlagani pretnjama i ucenama.

Nagradu EU za istraživačko novinarstvo je ustanovio Generalni direktorat za proširenje Evropske komisije u skladu sa Strategijom za proširenje EU koja prepoznaje izraženu potrebu za obezbeđivanjem slobode govora u medijima, kao i za podršku istraživačkom novinarstvu u praćenju reformskog procesa i održavanju istorijskog zamajca ka pridruživanju EU. Nagrada ima za cilj da istakne i promoviše izuzetna dostignuća istraživačkih novinara, kao i da unapredi vidljivost kvalitetnog istraživačkog novinarsta u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj.

Konkurs za nagradu je bio otvoren tokom maja za autore istraživačkih priča koje doprinose transparentnosti i izveštavaju o društvenim temema u vezi sa zloupotrebom moći i osnovnih ljudskih prava, korupcijom i organizovanim kriminalom u Srbiji, a sa kojima javnost na drugi način ne bi bila upoznata.

Javna rasprava o... “Postojala su mnogo...