search icon Arhiva

Opservatorija za lažne vesti

(Fondacija za otvoreno društvo, maj – decembar 2018).

Cilj projekta je uspostavljanje mehanizma za detektovanje i dekonstrukciju lažnih vesti, prvenstveno onih kojima se direktno ugrožavaju javni interes, javno zdravlje, demokratičnost i tolerancija. U okviru projekta biće uspostavljen redakcijski tim koji će svakodnevno nadzirati rad medija u Srbiji i ukazivati javnosti na uočene dezinformacije. Time se podstiče razvoj medijske pismenosti i kritičkog mišljenja građana, a mediji se istovremeno pozivaju na odgovornost za objavljeni sadržaj i poštovanje profesionalnih normi. Na taj način se Opservatorija za lažne vesti pozicionira kao alternativno regulatorno telo i korektiv medijske scene Srbije. Analize će biti objavljivane na portalu FakeNews Tragač (www.fakenews.rs).

Projekat je podržala Fondacija za otvoreno društvo.

Fod logo

 

Gašenje Kanala 9... Čarobni štapić: nove...