search icon Arhiva

Gašenje Kanala 9 – novi pritisak na medijske slobode

Novosadska novinarska škola izražava žaljenje zbog gašenja lokalne novosadske televizije Kanal 9. Svako zatvaranje medija, ukoliko nije motivisano suzbijanjem nedvosmislenog kontinuiranog govora mržnje ili izrazitog neprofesionalizma, predstavlja udar na medijske slobode. Istraživanja Novosadske novinarske škole su pokazala da se u prilično pasivnoj i jednoličnoj medijskoj sceni Novog Sada Kanal 9 izdvajao po relativno većoj zastupljenosti pluralizma mišljenja.

Kanal 9 ugašen je zbog duga nakon dve decenije postojanja, a direktorka Maja Pavlović započela je štrajk glađu. Ona je izjavila da je finansijska situacija postala neizdrživa, budući da je – prema njenim rečima – Kanal 9 na medijskim konkursima postao nepodoban, banke kao potencijalni kreditori svrstale su ga u rizična preduzeća, a pristup marketinškim agencijama u potpunosti je onemogućen. Ona je ponovila da hoće da Kanalu 9 država plati što mu duguje, kako bi i Kanal 9 mogao da plati ono što duguje državi.

Podršku Maji Pavlović, uz poziv da se nastave pregovori o izmirenju duga, uputili su NDNV, NUNS, UNS i ANEM.

Hostwriter – prostor... Opservatorija za lažne...