search icon Arhiva

“Postojala su mnogo teža vremena od ovih, pa su se novinari borili i bili su hrabriji”

Dokumentarni film „Svedoci“ koji je nosilac Nagrade Evropske unije za istraživačko novinarstvo za najbolji istraživački rad objavljen u 2014. godini u Srbiji prikazan je 29. oktobra u Novom Sadu. Nakon projekcije, autori filma Ivana Lalić Majdak i Miloš Teodorović razgovarali su sa publikom o iskustvima na ovom projektu i situaciji na medijskoj sceni Srbije.

Film „Svedoci“ bavi se položajem zaštićenih svedoka u sudskim procesima pokrenutim povodom zločina na Kosovu. Spremnost ljudi iz policije, vojske i paravojnih formacija da javno govore o zločinima u kojima su učestvovali ili su bili svedoci nikada nije ohrabrivana, već su ti ljudi izlagani pretnjama i ucenama.

Autorka filma Ivana Lalić Majdak je sa prisutnima podelila iskustva tokom istraživanja – višemesečna odbijanja predstavnika javnih institucija da učestvuju u filmu, kao i slab odziv medija da film emituju, s obzirom na značaj njegovog sadržaja. Miloš Teodorović je izneo nezadovoljstvo činjenicom da za mnoge ratne zločine još uvek niko ne odgovara i da ovi procesi za medije ne predstavljaju vest. Autori su se složili da ne treba odustajati od novinarstva, jer su postojala i mnogo teža vremena na medijskoj sceni Srbije kada su se gubile glave, pa su se novinari borili i bili hrabriji.

Nagradu EU za istraživačko novinarstvo je ustanovio Generalni direktorat za proširenje Evropske komisije u skladu sa Strategijom za proširenje EU koja prepoznaje izraženu potrebu za obezbeđivanjem slobode govora u medijima, kao i za podršku istraživačkom novinarstvu u praćenju reformskog procesa i održavanju istorijskog zamajca ka pridruživanju EU. Nagrada ima za cilj da istakne i promoviše izuzetna dostignuća istraživačkih novinara, kao i da unapredi vidljivost kvalitetnog istraživačkog novinarsta u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj.

Konkurs za nagradu je bio otvoren tokom maja, a procesom dodele u Srbiji rukovodi Novosadska novinarska škola.

Godišnja nagrada NNŠ... Kraj novinske agencije...