search icon Arhiva

Uticaj rodnih dezinformacija i manipulacija na širenje mržnje putem komentara

Internet je od same pojave kreiran kao mač sa dve oštrice. Sa jedne strane, ova beskonačna mreža pruža pregršt novih mogućnosti i daje slobodu svakom pojedincu da se izrazi i pronađe sadržaj koji odgovara njegovom ili njenom ukusu. Međutim, internet poseduje i svoju tamnu stranu. Upravo ta sloboda govora neretko je zloupotrebljavana, pa danas svako u onaljn okruženju može da iznosi neproverene i neistinite informacije krijući se iza tipki svoje tastature.

To, između ostalog, dovodi do nekontrolisanog širenja rodnih dezinformacija. Ova vrsta manipulacija može lako obmanuti pojedince koji nisu dovoljno medijski pismeni, a njeni ciljevi mogu biti različiti: od podsticanja govora mržnje u onlajn okruženju do propagiranja narativa koji odgovaraju pojedinim interesnim grupama. Rodne dezinformacije se sve češće uočavaju u medijskom izveštavanju, naročito kada su u pitanju tabloidni internet portali. Trka za klikovima, reakcijama i senzacijama dovela je do toga da novinarstvo sve manje korespondira sa profesionalnim i etičkim normama. Samim tim, dolazi do sve većeg produbljivanja i utemeljivanja rodno zasnovanih stereotipa, jasno definisanog isticanja nejednakosti i stvaranja povoljne teritorije za diskreditaciju i diskriminaciju.

U korpusu ovog istraživanja krenućemo od analize pet manipulativnih vesti sa onlajn portala, pri čemu ćemo se u izradi samog rada fokusirati na komentare ispod ovakvih vesti na samim portalima. Ovaj rad predstavlja kvantitativno-kvalitativnu analizu govora mržnje koji je podstaknut rodnim dezinformacijama i manipulacijama. Za potrebe ove studije slučaja analizirano je ukupno 105 komentara. Govor mržnje i vređanje detektovani su u čak 86 njih, što predstavlja 82% analiziranog materijala. Treba napomenuti da su primeri rodnih dezinformacija iz Slučaja 3 i Slučaja 4 preuzeti sa portala FakeNews Tragač.

Analiza komentara ispod vesti koje sadrže rodne dezinformacije

Slučaj 1 – Navodno izvinjenje Milene Radulović Branislavu Lečiću

U novembru 2021. godine na pojedinim portalima pojavila se vest o navodnom izvinjenju glumice Milene Radulović Branislavu Lečiću, uz bombastične naslove kako „ona zna da je Danijela (Štajnfeld prim. aut) lagala”. Sama glumica se oglasila tim povodom i potvrdila susret sa Branislavom Lečićem, ali i rekla da je to „jedino tačno u tim navodima”, dok je ostalo „senzacionalizam bez osnove koji ugrožava sudske procese koji su u toku”. Iako kasnije demantovana, ova vest je izazvala brojne negativne komentare, u kojima se diskredituju kako Milena Radulović, tako i Danijela Štajnfeld.

Za potrebe ove studije slučaja analizirano je ukupno 17 komentara ispod vesti objavljenih na portalima: Informer, Republika i Novosti. Šesnaest komentara je u negativnom kontekstu i sadrži mizoginiju, dok nijedan negativni komentar nije upućen akterima optuženim za silovanje. Neki od komentara su: „Ja ovoj devojci ništa ne verujem. Ali ništa!”,A ja znam da su Milenine optužbe lažne. Nema dokaza ona, nemam ni ja”. Glavni narativ koji se provlači u komentarima jeste kako se glumicama ne može verovati.

U sledećoj tabeli prikazani su dominantni podnarativi u komentarima na manipulativnu vest:

Vređanje glumačke profesije. 5
Danijela Štajnfeld laže / izmislila je optužbe / uvrede upućene Danijeli. 4
Uvrede upućene Mileni Radulović. 4
Podrška Branislavu Lečiću. 4
Milena Radulović laže / namestila je optužbe za silovanje. 4
Glumice / žene optužuju radi samopromocije. 2
Mediji su krivi / javnost je kriva. 2
Zapadne vrednosti su krive. 1
Optužbe imaju političku pozadinu. 1

 

Slučaj 2 – Senzacionalizam o udžbeniku biologije

U aprilu 2021. godine, u Kuriru se pojavila vest o tome da osnovce u Srbiji uče kako mogu sami da menjaju pol. Naslov je glasio: „OSNOVCE U SRBIJI UČE DA MOGU SAMI DA BIRAJU POL: Novi udžbenik za osmake PODELIO javnost! Roditelji besni, nastavnici u šoku”. Ovakav pristup umnogome je pogrešan. U pitanju je klikbejt, senzicionalistički naslov koji ima za cilj da privuče pažnju i navodi na zauzimanje stava. U samoj vesti zapravo se navodi kako udžbenik biologije osmake uči o tome da „rod i pol ne moraju nužno da se poklapaju kod svake osobe”. Ovakvim naslovom, potencira se narativ rušenja tradicionalnih vrednosti, a informacije se prenose na navijački, neobjektivan način.

U korpusu analiziranih komentara (15), 11 komentara je sadržalo govor mržnje. Neki od komentara glasili su: „Te udžbenike satanisti pripremaju”, „Ma moje neće u školu ići”, „Eee kad se setim šta smo mi učili i radili iz Biologije i kakve smo lektire imali ovo sad je bruka”. Ostali komentari sadrže mišljenje kako transrodne osobe treba okarakterisati kao bolesne. Samo četiri komentara stalo je u odbranu transrodnih osoba uz argument da se one stvarno tako rađaju i da treba učiti i o tome da bi se smanjila stopa vršnjačkog nasilja.

U sledećoj tabeli prikazani su dominantni podnarativi u komentarima na manipulativnu vest:

Transrodnost je anomalija / abnormalnost / bolest. 5
Obezvređivanje školstva / urušavanje sistema vrednosti. 4
Netrpeljivost usmerena ka autorima udžbenika. 3

 

Slučaj 3 – Laž o izveštavanje sa blokade Filozofskog fakulteta

Blokada Filozofskog fakulteta u Novom Sadu povodom navodnog govora mržnje profesora Dinka Gruhonjića u martu 2024. godine poslužila je kao povod za diskreditaciju samog fakulteta i zaposlenih na njemu. Tom prilikom je portal NS uživo preneo dezinformaciju kako je Ksenija Pavkov, novinarka N1 i asistentkinja na pomenutom fakultetu, „zdušno izveštavala ispred fakulteta braneći Dinka Gruhonjića od studenata”. Na ovu dezinformaciju pažnju je skrenuo portal za utvrđivanje činjenica FakeNews Tragač. Pored NS uživo, vest je prenelo još nekoliko portala, od kojih ćemo za potrebe ove studije izdvojiti još i Novosti.

Od ukupno 45 komentara (na NS uživo 31, na sajtu Novosti 14), u 39 je detektovan neki vid širenja mržnje i vređanja. „I takvi predaju našoj deci na fakultetima?! To najuriti odavde!”, „Mržnja itekako! Ustaško maslo 100%!”, „Svi neprijatelji Srbije su povezani”, neki su od komentara sa ovih portala. Indikativno je i to da se i u slučaju napada, i u slučaju odbrane aktera ovog teksta koristi govor mržnje prema „suprotnoj strani”.

U sledećoj tabeli prikazani su dominantni podnarativi u komentarima na manipulativnu vest:

Vređanje i diskreditacija zaposlenih na Filozofskom fakultetu / dekanice Prirodno-matematičkog fakulteta. 15
Treba ih (profesore) kazniti / zatvoriti / proterati. 8
Oni su mrzitelji i neprijatelji države. 7
Vređanje (nekog od) medija / novinara. 6
Međusobno vređanje u komentarima. 3
Korišćenje naziva „ustaše” i „fašisti”. 3
„Ovo ima samo kod nas”. 2
Vređanje osoba koje su blokirale fakultet. 1

 

Slučaj 4 – Dezinformacija o nastanku vibratora

Portalima se već godinama širi dezinformacija o vibratoru kao izumu čija je prvobitna namena bila lečenje ženske histerije. I ovom dezinformacijom bavio se portal FakeNews Tragač i utvrdio da je vibrator krajem 19. veka nastao kao pomagalo za masiranje.  Za potrebe ovog rada analiziran je ukupno 21 komentar sa portala: Telegraf (1, 2), 021 i Mondo.

Mizogini elementi su primećeni u 13 komentara iz korpusa, poput: „Mala nisi valjda histerična? Znamo da imaš kolekciju vibratora”, dok je jedan komentar zasnovan na vređanju koje nije mizogino, što je ukupno 14 komentara koji sadrže neki oblik govora mržnje.

U sledećoj tabeli prikazani su dominantni podnarativi u komentarima na manipulativnu vest:

Ponižavanje i vređanje žena. 9
Žene se objektivizuju. 3
To je sprava koju koriste nemoralni ljudi. 1
Vređanje bez mizogine konotacije. 1

 

Slučaj 5 – O „apostolima političke korektnosti”

U kritičkom tekstu portala Novosti iz septembra 2022. godine, provlači se dezinformacija kako LGBT zajednica nameće svoje vrednosti kroz štivo za decu. Naslov glasi: „LGBT VREDNOSTI NAMEĆU I KROZ ŠTIVO ZA DECU: Apostoli političke korektnosti skrnave tradiciju porodice i najmlađima „serviraju“ stavove”. U članku nailazimo na brojne manipulacije među kojima je ta da je postojanje različitih seksualnih orijentacija „novovekovna ideologija” i, ponovo, da udžbenici bilogije uče decu kako da biraju pol.

Ova vest beleži 7 komentara, od kojih 6 sadrži govor mržnje, dok samo jedan staje u odbranu LGBT zajednice. Neki od njih glase: „Strašno! A biće i još strašnije”, „Nekada su naučnici tvrdili da je Zemlja ravna ploča, da se Sunce okreće oko Zemlje i mnogo drugih glupost za koje se, ako si imao drugačije mišljenje, gubila glava. Danas naučnici tvrde da je homoseksualnost normalna i opet ne smeš da kažeš suprotno, a to je da je homoseksualnost bolest jer možeš imati problem”. Ponovo se javlja narativ rušenja tradicionalnih vrednosti i nametanje sopstvenih stavova.

U sledećoj tabeli prikazani su dominantni podnarativi u komentarima na manipulativnu vest:

Rušenje tradicionalne porodice i nametanje novih vrednosti – „nećemo to dozvoliti”. 4
Homoseksualnost je bolest. 1
Poziv na nasilje (ne konkretno prema homoseksualcima). 1

 

Rodne manipulacije kao generatori mržnje i nasilja

Procentualno gledano, od 5 analiziranih vesti, u komentarima je govor mržnje zastupljen u 82% slučajeva. To pokazuje kako manipulativni sadržaji negativno utiču na percepciju žena i drugih rodno diskriminisanih grupa, i kako uopšteno podstiču širenje mržnje. Neki komentari mržnju iskazuju eksplicitno i direktno, pa čak i pozivaju na nasilje, dok postoje i oni koji na implicitan i indirektan način vređaju i ponižavaju rodno osetljive grupacije.

Tokom izrade ove studije slučaja pokazalo se da su tabloidi ti koji najviše doprinose širenju rodnih dezinformacija i da svojim senzicionalizmom pokušavaju da pridobiju čitaoce kada su ovakve teme u pitanju, čime na potpuno neprofesionalan način pristupaju ovoj osetljivoj temi. Iako se prostor na internetu odlikuje slobodom izražavanja, potrebno je da mediji povedu računa o načinu oblikovanja i verodostojnosti svog sadržaja, naročito kada je reč o rodno osetljivim grupama. Na taj način bi se smanjila mogućnost širenja mržnje i netrpeljivosti prema rodno osetljivim grupama čije postojanje je ilustrovano u analiziranim komentarima.

Katarina Milovanović

Jelena Trajković

Tekst je nastao u okviru projekta „Ravnopravno i istinito: dekonstruisanje rodnih dezinformacija u medijima“. Projekat se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD a administrira Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS). Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove NUNS i Ambasade SAD već isključivo autora.

Ilustracija je generisana veštačkom inteligencijom.

Okrugli sto „Novosadski... Predstavljeni preliminarni rezultati...