search icon Arhiva

Dodeljena EU Nagrada za istraživačko novinarstvo

Miloš Teodorović i Ivana Lalić Majdak, autori dokumentarnog filma „Svedoci“ ovogodišnji dobitnici Nagrade EU za istraživačko novinarstvo

Na svečanoj ceremoniji održanoj 8. jula 2015. godine u Beogradu, Nagrada Evropske unije za istraživačko novinarstvo dodeljena je Milošu Teodoroviću i Ivani Lalić Majdak za dokumentarni film „Svedoci“. Nakon konkursa koji je tokom maja meseca po prvi put bio raspisan u Srbiji, odluku je doneo stručni žiri koji čine Brankica Stanković, novinarka B92, Milorad Ivanović, glavni i odgovorni urednik redakcije Newsweek-a, dr Rade Veljanovski, profesor Fakulteta političkih nauka, Žužana Serenčeš, članica Izvršnog odbora Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) i dr Vladimir Barović, docent na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu.

Na konkurs je prijavljeno ukupno 18 istraživačkih priča, od kojih je 17 ušlo u proces ocenjivanja nakon administrativne procene. Žiri je doneo odluku da prvu nagradu dodeli Milošu Teodoroviću i Ivani Lalić Majdak sa četiri glasa „za“ i jednim „protiv“. Predsednik žirija, dr Rade Veljanovski istakao je značaj svih pristiglih radova: „Ove radove uradili su novinari koji se u svojoj profesiji ne ponašaju samo kao izvršitelji uredničkih naloga čija realizacija je dovoljna ako napuni stranice novina, programe radija i televizije ili stranice portala i drugih internet oblika komuniciranja. Ove radove napravili su novinari koji u ime javnosti istražuju detalje, nastojeći da osvetle važne događaje i procese koji bi zauvek ostali nedovoljno objašnjeni bez takvog novinarskog rada. Primeri korupcije, manipulacije, društvene nebrige o javnim dobrima, političke zloupotrebe, suočavanja sa bliskom, a teškom prošlošću, motivisali su novinare čiji su radovi stigli na konkurs, da se ovim temama pozabave.“

U ime organizatora nagradnog konkursa, predsednica Upravnog odbora Novosadske novinarske škole, prof. dr Dubravka Valić Nedeljković pozdravila je skup obrazloživši da je nagradu ustanovio Generalni direktorat za proširenje Evropske komisije u skladu sa Strategijom za proširenje EU koja prepoznaje izraženu potrebu za obezbeđivanjem slobode govora u medijima, kao i za podršku istraživačkom novinarstvu u praćenju reformskog procesa i održavanju istorijskog zamajca ka pridruživanju EU. Nagrada EU za istraživačko novinarstvo će se dodeljivati od 2015. do 2017. godine u svakoj od sedam zemalja Zapadnog Balkana i Turske.

Zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji, Oskar Benedikt na svečanosti naglasio je: „Istraživačko novinarstvo je, po mišljenjima mnogih, najprestižniji oblik novinarstva. Ono zahteva integritet novinara koji se njime bavi, ali istovremno hrabrost, posvećenost i spremnost novinara da provede mesece, nekada i godine u istraživanju teme što se često čini kao ʻnemoguća misija’. Krajnji rezultat je uvek nešto o čemu se govori u javnosti i obično nikoga ne čini ravnodušnim. Cilj ovakvog rada je da u žižu javnosti dovede teme i pitanja koja imaju veliki društveni ili javni interes, ali koje se radije ostaju skrivene.“

Nagradni fond za najbolja ostvarenja objavljena u Srbiji u 2014. godini iznosi ukupno 10.000 evra, a predviđeni fond za pojedinačne nagrade iznosi od 3.000 do 5.000 evra. Žiri je odlučio da zbog značajne razlike u kvalitetu radova ove godine dodeli samo prvu nagradu, uz maksimalan novčani iznos od 5.000 evra, a da se preostala sredstva preusmere u nagradni fond za narednu godinu.

Dokumentarni film „Svedoci“ bavi se položajem zaštićenih svedoka u sudskim procesima pokrenutim povodom zločina na Kosovu. Spremnost ljudi iz policije, vojske i paravojnih formacija da javno govore o zločinima u kojima su učestvovali ili su bili svedoci nikada nije ohrabrivana, već su ti ljudi izlagani pretnjama i ucenama. Dokumentarni film „Svedoci“ premijerno je emitovan na kanalu B92 Info 23. oktobra 2014. godine.

Jedna od autora nagrađenog filma, Ivana Lalić Majdak kaže: „Ova nagrada predstavlja veliko priznanje prvenstveno zbog činjenice da je film „Svedoci“ bio ponuđen trima televizijama sa nacionalnim frekvencijama u Srbiji na besplatno emitovanje i nijedna od te tri televizije nije htela, ili nije smela da ga emituje.“ Nagrađeni autori su trenutnu medijsku scenu ocenili kao „najtužnije i najružnije vreme srpskog novinarstva“ i mlađim kolegama poručili da budu hrabri, te da istraju u svojim istraživačkim projektima u skladu sa načelima novinarskog etičkog kodeksa.


Novi poziv –... Intervju sa dobitnicima...