search icon Arhiva

Kako ocenjujete slobodu medija u Srbiji danas?

Dinko Gruhonjić – predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine

dinko„Imamo manje slobode nego u vreme Slobodana Miloševića. Ne zato što je Slobodan Milošević bio ljubitelj medijskih sloboda, nego što su tadašnje istorijske okolnosti bile takve da smo imali nekoliko ostrva medijskih sloboda, koji su bili finansirani putem donacija. Dakle, država nije mogla da ima ikakav uticaj. Ja na osnovu svog ličnog iskustva mogu da  kažem i da potpišem to pod punom odgovornošću da sam tada mogao da pišem slobodnije, nego što mogu danas i da sam tek u periodu posle 5. oktobra doživeo od svojih urednika, koje sam tada poštovao, pojedinih, da postanu politički komesari u redakcijama i da mi govore da ja treba da balansiram.“

Teofil Pančić – novinar i publicista

teofil„Tako da generalno čini mi se da sloboda medija u poređenju sa nekim ranijim stanjem, koje takođe nije bilo sjajno, da se zapravo urušava. Dakle, da se sužava taj prostor slobode da je u toku nekakav proces glajhaštovanja kako se to nekada zvalo. Dakle, neke vrste usklađivanja sa nekakvom centralističkom političkom voljom, koju diktira aktuelna vlast i u tom smislu to nije jedan nego bog me pet koraka unazad u odnosu na ono što je negde posle 2000. izboreno i što smo smatrali da je već jedan civilizacijski standard koji ne može doći u pitanje. Vidimo da može doći u pitanje.“

Norbert Šinković –  novinar Radija Slobodna Evropa

norbert„Generalno mislim da kod nas ne postoji, odnosno, bolje rečeno, u jako maloj meri postoji ta novinarska hrabrost, koja je neophodna, a na kraju krajeva i urednička hrabrost da se o nekim temama govori, koliko god to nije interesantno ili je interesantno, ali koliko god to nije u skaldu sa profilom vlasničke strukture u medijima.“

Siniša Isakov – Generalni direktor Radio-televizije Vojvodine

isakov„Sve manje i manje slobode medija. Sloboda medija je izraz građanskog društva i pravo građana da budu informisani. Ono sve što nas uče na brojnim skupovima, i u brojnim školicama i školama, ali ovo što mi danas vidimo je kresanje sloboda na svim mogućim nivoima i na svim mogućim pravcima. To je jedna destrukcija koja ide u uništavanje institucija. Mediji su institucija građanskog društva, mediji su uvek bili kroz istoriju ti koji su artikulisali stvavove građana i ako to izostane onda je jako lako manipilisati.“

Dunja Grbin

Izlazak države iz... Kultura kroz oko...