search icon Arhiva

(Od)govor: Suprotstavljanje govoru mržnje u jugoistočnoj Evropi

Evropska komisija, januar 2020. – septembar 2021.

Kao zemlje koje se nalaze na balkanskoj migrantskoj ruti, Srbija, Hrvatska i Slovenija suočavaju se sa porastom govora mržnje u onlajn sferi, što uzrokuje tenzije i negativne stavove prema manjinskim grupama. Širenje mržnje i radikalizacija onlajn narativa, pogotovo među mlađom populacijom, postaje veliki problem, a nastavnici nisu upućeni kako da o ovim temama diskutuju u učionicama. Stoga je namera ovog projekta bila da identifikuje dobre prakse i da na osnovu njih podstaknemo borbu protiv govora mržnje u onlajn sferi, u šta su bili uključen i državni i civilni sektor triju zemalja. Projekat je posvećen razumevanju mehanizama govora mržnje, jačanju kritičkog mišljenja i suprotstavljanju dominantnim netolerantnim narativima na novim medijskim platformama, sa posebnim akcentom na njihove mlade korisnike. Takođe, cilj projekta je bio i podizanje kompetencija nastavnika srednjih škola, kako bi se na časovima uspešno bavili dekonstrukcijom govora mržnje.

Novosadska novinarska škola realizovala je ovaj projekat uz podršku Evropske komisije, a u partnerstvu sa Mirovnim institutom i Fakultetom za društvene nauke iz Ljubljane, kao i Centrom za mirovne studije iz Zagreba.

Projekat se finansira od strane Evropske unije.

Unapređivanje medijskih standarda... Generacija bez dezinformacija...