search icon Arhiva

Promocija pobednika Nagrade EU za istraživačko novinarstvo na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu

Dobitnici ovogodišnje Nagrade EU za istraživačko novinarstvo u četvrtak, 5. oktobra, gostovali su na odseku za žurnalistiku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Dobitnica prve nagrade Maja Živanović, novinarka Vojvođanskog istraživačko-analitičkog centra VOICE i Dragan Gmizić, novinar BIRN-a i Greenfiled produkcije, dobitnik druge nagrade razgovarali su sa studentima prve godine novinarstva o izazovima i prednostima istraživačkog novinarstva.

Oni su predstavili istraživačke priče za koje su nagrađeni i pojasniti postupak uz pomoć kog su došli do informacija, načinu na koji su komunicirali sa izvorima, kako su se borili sa pritiscima i šta je sve potrebno da bi se napravila jedna dobra istraživačka priča.

„Vi ste sada novinari i imate pravo da pitate. Ne dozvolite nikome da vam oduzme pravo na informaciju koja je od javnog interesa. Teoriju postavljanja pitanja ćete steći na ovom fakultetu ali kroz praksu i praktičan rad ćete savladati sve tehnike“ rekla je Maja Živanović studentima.

Dragan Gmizić naglasio je da je osim dobrih pitanja za istraživačko novinarstvo važno da novinar sluša sagovornika „Ljudi imaju potrebe da budu saslušani. U zemlji u kojoj instucije ne funkcionišu, ljudi imaju potrebe da govore o svojim problemima a na novinarima je zadatak da ih dobro slušaju.“ Nakon diskusije prikazan je drugonagrađeni film „Ravnica bez ptica“ .

Nagrada EU za istraživačko novinarstvo ima cilj da istakne i promoviše izuzetna dostignuća istraživačkih novinara, kao i da unapredi vidljivost kvalitetnog istraživačkog novinarsta u 10 zemalja Zapadnog Balkana i Turskoj. Nagradu je ustanovio Generalni direktorat za proširenje Evropske komisije u skladu sa Strategijom za proširenje EU koja prepoznaje izraženu potrebu za obezbeđivanjem slobode govora u medijima.

Procesom dodele nagrade upravlja regionalno partnerstvo organizacija civilnog društva pod vođstvom Mirovnog instituta iz Ljubljane, koje je za ovaj zadatak odabrala Evropska komisija. Procesom dodele nagrade u Srbiji rukovodi Novosadska novinarska škola.

IMAG1401

Protiv medijskog mraka Mission DefenceMission Defence