search icon Arhiva

Unapređivanje medijske pismenosti kod mladih

Netherlands’ Fund for Regional Partnership – MATRA, decembar 2018. – septembar 2019.

Edukovanjem medijskih radnika i studenata novinarstva, kao i publike, posebno mladih ljudi da kritički analiziraju/čitaju vesti i proveravaju njihove izvore, da dekonstruišu lažne vesti objavljene u medijima u svim njihovim oblicima i prijavljujući lažne vesti uredništvu Fakenews Tragača, aktivno učestvuju u njihovom javnom dekonstruisanju, ovaj projekat će unaprediti nivo medijske pismenosti među (mladim) konzumentima ali i kreatorima medija kao i nivo njihove društvene odgovornosti.

Tokom realizacije projekta biće organizovane dve obuke za medijske profesionalce i studente novinarstva koje pokrivaju oblasti kritičke analize medijskog diskursa, analize i proveravanja činjenica, anlize vizuelnih tragova – video materijala i fotografija, kao i standarde za istraživanje, pisanje i uređivanje tekstova.

Pored toga biće organizovano i 20 radionica za učenike osnovnih i srednjih škola koje će se održati u gradovima širom Srbije. Na ovim radionicama će naši eksperti iz oblasti medijske pismenosti sa učenicima i njihovim nastavnicima diskutovati o uticaju medija, važnosti razvoja kritičkog mišljenja, i na tipičnim primerima zajednički analizirati lažne vesti, njihove karakteristike i načine na koje se one plasiraju u medijima.

Podsticanje profesionalnog medijskog... Mediji za građane...